תפריט סגור

כמו מאסטר יודה. קובי אוז והמדור מרכינים ראש לזכר שייך מאויז'ו, האיש והאגדה, ותושב קרית אתא שהלך לעולמו

זאת קלישאה גדולה, אבל יש אנשים שפתאום רק במותם, אז נזכר עד כמה היו חיים ועוצמתיים בחייהם. 

שייך מואיז'ו עבור הקהילה המרוקאית הוא יותר מסתם שם, הוא אביה של מורשת טרובדורית יוצא מן הכלל, שליוותה רבים בעושר ובעוצמת ההבעה שלה. מהרבה בחינת, הוא המקבילה המרוקאית הישראלית לז'ק ברל הצרפתי. מרדן, פייתן, מתבדל. אחד שלא מתפשר לא על סטנדרט ולא על המילה. 

קובי אוז, סולן טיפקס, שאב המון עידוד והשראה ממואיז'ו בתחילת הדרך. "זה עדיין מוקדם מדי עבורי לדבר עליו, אבל בכל זאת אומר שהערצתי אותו, הוא היה אמיץ, דעתן, לא פוליטיקלי קורקט".

  • היה לכם אותו הראש, אתה אומר.

"לא הסכמתי איתו בהכל אבל לדעתי הוא אמן מחאה ישראלי ממדרגה ראשונה. מוסיקאי על, זמר מרתק. בעברית המרוקאית ובמרוקאית המרוקאית שלו טווה קורים של אהבה, צחוק ולגלוג והכל בקול מרגש כל כך".

  • תוכל לספר לנו קצת עליו מהידע האישי שלך?

"שייך מואיז'ו הקליט מעל 800 שירים שעוסקים בצדיקי מרוקו, את רוב שיריו הוא שר בשפה המרוקאית, ומיעוטם בעברית. נכון לשנת 2006, הוציא מואיז'ו 104 תקליטים אשר נמכרו במאות אלפי עותקים".

  • בעצם, לא יכולת להשיק את הקריירה שלך, בלי הברכה האישית שלו. זה סיפור שסיפרת לי אותו פעם.

"כן, ב–1991 הצלחתי לאתר את כתובתו של שייך מואיז'ו ולהגיע לדירת השיכון שלו בקרית אתא. ביד רועדת דפקתי על דלתו, הוא ישב כמו מאסטר יודה ליד שולחן סלון מקושט וביקשתי ממנו את ברכתו לבצע עם 'טיפקס' שיר שהיה מאוד מזוהה איתו — 'אני אוהב אותֵך' השיר הופיע באלבום הראשון שלנו".

  • וטיפקס לא שכחתם אותו עד עצם היום הזה.

"זה נכון, לפני שנתיים טיפקס הקדישה לו מחרוזת במופע החגיגי של "נשיקה לדוד" באשדוד. שייח' מואיז'ו תמיד ישאר בליבי, ושיריו אף פעם לא יפסיקו להיות רלוונטיים ומעוררי סערות".

* הדף הרשמי של שיח' מואיזו נמצא כאן:

 

אתר חי פה שולח את תנחומיו למשפחה האבלה ולמעריציו של הזמר. 

תודה אישית על שיתוף הפעולה וחיבוק לקובי אוז. 

 

רועי הראבן 

TROY

troy@troy.co.il